
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 µF |
| Voltage Rating (DC) | 6.3 V |
| Tolerance | 20 % |
| Length | 3.2004 mm |
| Width | 1.6002 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| Thickness | 1.905 mm |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
Stock: 526
Distributors
pcbx
Unit Price$0.41891
Ext.Price$0.41891
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.41891 | $0.41891 |
| 10 | $0.25990 | $2.59900 |
| 25 | $0.22656 | $5.66400 |
| 50 | $0.19749 | $9.87450 |
| 100 | $0.17868 | $17.86800 |
| 300 | $0.16163 | $48.48900 |
| 500 | $0.14620 | $73.10000 |
| 1000 | $0.13679 | $136.79000 |
